Az egészségügyi törvény tavalyi módosítása lehetővé teszi, hogy olyan, eddig önkormányzati fenntartásban működő egészségügyi intézményeket is államosítsanak, mint az Újpesti Szakorvosi Rendelőintézet – mondta el a Demokratikus Koalíció mai sajtótájékoztatóján Varju László, Újpest országgyűlési képviselője. A DK aláírásgyűjtéssel próbálja elejét venni a kormányzati intézkedésnek.
“Az Ungár Klára igazgató asszonnyal folytatott mai megbeszélés után úgy látjuk, hogy ennek az előkészítése folyamatban van”
– fogalmazott Varju László, aki szerint az illetékes minisztérium olyan adatokat kért az SZTK vezetésétől, amelyek “részben nem rá tartoznak, részben pedig rendelkezésre állnak a jelenlegi állami nyilvántartásban”.
“Ahelyett, hogy az állam segítené a szakrendelők működését, ezzel az intézkedéssel is terheli őket”
– fogalmazott a DK politikusa, aki kiemelte, hogy a párt a törvényhozásban is tiltakozott a folyamat ellen, illetve
helyben aláírásgyűjtést szervez azért, hogy megvédjék azokat az eredményeket, amelyeket az önkormányzatnak az egészségügy területén sikerült elérnie.
A működő struktúrák védelmében
Dr. Komáromi Zoltán egészségügyi árnyékminiszter szerint az államosítási szándék már egy évtizede megfigyelhető tendencia, és “az Orbán-kormány valamennyi olyan közintézményt megpróbál a saját fennhatósága alá besöpörni, amely a helyi önkormányzatok kezelésében jól működött”.
“Tíz évvel ezelőtt államosították a kórházakat, azóta állandósult az intézmények alulfinanszírozottsága, a megyei kórházakig eljutó szakemberhiány és a milliárdos eladósodás. Tehát semmivel sem lett jobb az ellátás”
– fogalmazott a szakpolitikus, aki szerint az önálló rendelőintézetek még működő “ellátási szigetekként” léteznek, amelyek fejlesztésére és működtetésére a helyhatóságok éves szinten 100-120 milliárd forintot fordítanak.
Elmondta, hogy Magyarországon jelenleg két rendelőtípus működik: az az újpestihez hasonló, 120 ezer ember ellátására alkalmas komplexumok, ahol reggeltől-estig folyamatos az ellátás, illetve a kisvárosi rendelőintézetek, ahol 10-12 alaprendelés működik legalább egy műszakban. Szerinte a kormány lépésével mind a két intézménytípus veszélybe kerülhet, mert a több száz millió forinttal segítő önkormányzatok kénytelenek lesznek kihátrálni mögülük.
Komáromi Zoltán arra is rámutatott, hogy ezekben az intézményekben sok olyan szakember is dolgozik, aki a kórházakból és az egészségügyi szolgálati jogviszony elől “menekült” ebbe a struktúrába. Az államosítással viszont velük is olyan munkaszerződést írathatnak alá, amelynek értelmében a megyei kórház állományába kerülnek, és 25-30 kilométeres körzetben bárhová elvezényelhetők lesznek. Ezt szerinte sok nővér és orvos nem tudja vállalni, ezért félő, hogy az idősebb szakemberek inkább nyugdíjba vonulnak, a fiatalabbak pedig a magánegészségügybe távoznak, ezzel megszűnhet a lakosság közeli ellátása és tovább nőhetnek a már így is hosszú várólisták.
“Ennek következtében sokan kényszerülhetnek arra, hogy anyagi lehetőségeiken felül vegyék igénybe a magánegészségügyi szolgáltatásokat, ami tűrhetetlen. Ez is azt mutatja, hogy az Orbán-kormány vagy ennyire nem figyel a lakosságra, vagy ennyire nem ért ahhoz, hogyan kell Magyarországon egészségügyet működtetni”
– fogalmazott Komáromi. Szerinte a DK árnyékkormánya néhány hónap alatt rendbe tudná tenni az egészségügyi szektor ezen részét.
Hozzátette: azért gyűjtik az aláírásokat minden nagyobb és kisebb városban, hogy a működő struktúrákat megőrizzék.
Az újpesti SZTK-nak az önkormányzat kezében a helye
Trippon Norbert gazdaságért, költségvetésért, városüzemeltetésért és projektmenedzsmentért felelős alpolgármester kifejtette, hogy minden településnek szívügye, hogy legyen saját szakrendelője és járóbeteg-ellátása, amire Újpest is évi több mint 200 millió forintot, illetve rengeteg lelkiismeretes munkát áldoz.
Rámutatott: az önkormányzat üzemelteti a szakrendelő épületét, fizeti a rezsiköltségeit, a takarítását és az őrzés-védelmét. Kiemelte azt is, hogy a városvezetés részben saját, részben állami forrásokból számos fejlesztést hajtott végre az elmúlt években.
“Nemcsak az épületet újítjuk fel, hanem folyamatosak a különféle eszközbeszerzések, és a szakrendelő vezetése azon dolgozik, hogy legyen kellő számú szakorvos, akik el tudják látni az újpesti betegeket”
– mondta el Trippon Norbert, aki külön felhívta a figyelmet arra, hogy a városvezetés a házi- és gyermekorvosok támogatásáról sem feledkezett meg, hiszen az ő megnövekedett rezsiköltségeiket is átvállalták, mert ezeknek az ellátásoknak a megőrzése is fontos számukra.
“A felelős önkormányzatok mindenhol hasonlóképpen járnak el és mindent megtesznek, hogy a városukban az egészségügyi alapellátás magas színvonalon biztosítható legyen. Attól tartunk, hogyha Újpesttől állami kézbe veszik a szakrendelőt, akkor az ellátás színvonala drasztikusan romlani fog, ami nagyon rossz hír lenne az újpestiek számára. Ezért úgy gondoljuk az intézménynek Újpest kezében van a helye.”