Futótűzként terjedt el nyáron az interneten az a 20 perces filmecske, amelyben egy New York-i srác hatalmas lelkesedéssel mutatja be Újpest nevezetességeit és rejtett értékeit. Willie Gevertz egyetlen hónap alatt az Újpest FC hivatalos nagykövete lett, és ő végezhette el a kezdőrúgást a Szuszában Törőcsik 9-es mezében a Zsóry FC ellen.
Először 2016-ban érkezett Budapestre a tősgyökeres New York-i Willie, és rabul ejtette az, amit látott. Bár a hatnapos túrát követően akkor még visszatért a „Nagy Almába”, 2018-ban újra Budapestre érkezett. Mi, itt élő magyarok hajlamosak vagyunk tovasiklani legszűkebb pátriánk szépségein és nevezetességein, a fiatalembernek azonban leesett az álla. A 30 éves, politológus végzettségű fiatalember azonnal beleásta magát a magyar történelembe, elmélyült a magyar irodalomban, és egy életre megszerette Ady Endrét, Kosztolányi Dezsőt és Tinódi Lantos Sebestyént.
„Rajtuk keresztül értettem meg a magyar virtust és mentalitást.”
De nemcsak a költőóriásokkal kötött örök kapcsolatot, hanem egy magyar lány, Alexandra is a szerelme lett. S bár eredetileg 3 hónapra érkezett Budapestre, némi közhellyel élve, Willie se tudott ellenállni a magyar nők szépségének, tehát maradt. A marketinges hölgy történetesen újpesti, úgyhogy Willie rengeteg időt töltött és tölt a IV. kerületben.
„Imádom Alexandrát és imádom a fővárost is. S mivel eljegyeztem a szerelmem, így Újpestet is eljegyeztem.”
S mivel Willie imád filmezni, adta magát, hogy egyre hosszabb és hosszabb filmeket készítsen Budapest valamennyi kerületéről, így Újpestről is szeretnivaló filmecskét mutatott be a YouTube-on júniusban. Azonban nemcsak az echte fővárosi látnivalókat ismerteti meg a külföldiekkel, hanem például Ady verset szaval, elmagyarázza az angol nézőknek, ki volt István király és a Hunyadiak, és felolvasta már Hunor és Magor legendáját is a YouTube-on.
„Nem volt a legkönnyebb beilleszkedni Magyarországon, de Alexa mindenben segített nekem. Mivel 4 éve tanulom a magyar nyelvet, át kellett lendülnöm a kezdeti nehézségeken. Ragaszkodom hozzá, hogy magyarul beszéljen velem a környezetem, és mostanra érzem, hogy minden nappal egyre könnyeb és könnyebb ez a nyelv.”
Willie az Újpesti Naplónak elmondta, hogy semmiféle kulturális sokk nem érte Budapesten, de talán az volt a legszembetűnőbb, hogy New Yorkkal ellentétben itthon sokkal visszafogottabban öltözködnek az emberek.
„Újpest adja nekem a legtöbbet a fővárosban, itt él az új családom, hiszen a menyasszonyom szülei és nagymamája is idevaló. Ez a második hazám, én New York-i vagyok és újpesti. Imádom a Népszigetet, rengeteget járok az újpesti piacra, és mienk a leggyönyörűbb városháza a historizáló stílusával és míves kapuival. Rendkívül dinamikus és sokszínű kerületnek látom a negyediket, hiszen más a belvárosa, és megint más Káposztásmegyer. Sokat futok a Farkaserdőn, és az Aquaworldöt is nagyon szeretem.”
Willie nagyra tartja Újpest lokálpatriotizmusát is, hiszen politológusi hivatásánál is fogva értékeli a hely történelmét, helyzetét.
„A nacionalizmust is lehet jól és rosszul csinálni. Úgy gondolom, az itteni egy jó nacionalizmus, nagyon tetszik, hogy itt mindenki lilát hord, és egy emberként imádják a csapatukat.”
Willie immár a lila focicsapat nagykövete. A felkérés meglepte, de tagadhatatlanul nagyon jólesett neki.
„Az UFC kommunikációs stábja keresett meg, javasolták, hogy én végezzem el a kezdőrúgást a Szuszában a július 30-i mérkőzésen”
– mesélte a fiatalember.
Viszont az ő ötlete volt, hogy adózzon a nemrég elhunyt legenda előtt, és Törőcsik mezében végezze el a kezdőrúgást a focirajongó amerikai.
„Egyrészt sokat tájékozódtam Törőcsikről, ő volt a magyar Maradona, rendkívüli hatást gyakorolt rám. Ráadásul a menyasszonyom dédapja együtt dolgozott az újpesti vasúton Törőcsik apjával, akivel nagyon jó barátok voltak.”
Willie továbbra is kiapadhatatlan, ha kreativitásról van szó: amellett, hogy tanít, hamarosan új póló kollekcióval érkezik, klasszikus magyar hősökkel, például Lúdas Matyi arcképével díszítve.