•  
  •  
  •  

Újpesten közel háromszáz elnevezett közterületet találunk. Sorozatunkban arról kérdezzük az újpestieket, tudják-e kiről, miről kapta nevét az utca, ahol otthonuk található.

 Káposztásmegyeren az erdőt szegélyezve vezet ki a városból a Farkaserdő utca, amely az utcabokor-névadással elnevezett, a természethez való viszonyról árulkodó három közterület egyike. A Homoktövis utca, az Óceánárok utca és a legfiatalabb városrészben, Káposztásmegyeren található kiserdőhöz kapcsolódó Farkaserdő utca jól ismert mindenki előtt.

– Az utca a mellette elterülő Farkas-erdőről kapta a nevét. Arról, hogy az erdőt miért keresztelték Farkasra, sajnos nem találtam adatokat. Az biztos, hogy az 1950-es évekig mindig Megyeri-erdő néven szerepelt a térképeken – mondja Lőrincz Róbert helytörténész, könyvtáros, az utca lakója. – Ha minden igaz, a Farkaserdő elnevezés az 1957-es Újpest-Rákospalota városrendezési alaptérképen jelenik meg először. Az utcát a nyolcvanas évek közepén, a káposztásmegyeri lakótelep építésekor alakították ki, ám földútként már az 1800-as évek végétől létezett, a Fóti úti Károlyi-majorból Alag felé tartók használták – tudjuk meg.

Annamária, a pár hónapos kislányát babakocsiban levegőztető anyuka sincs nehéz helyzetben, amikor az utca névadójáról kérdezzük.

– Természetesen az erdő volt a névadó. Az is tény, hogy mindenki idetalál, bárhonnan érkezik is. Az erdő frissíti a levegőt, és kellemes kikapcsolódást is nyújt. Korábban indultam a futófesztiválokon, mindig élveztem az erdei szakaszt. Manapság már tornaeszközök is várnak bennünket, sőt újjávarázsolt tanösvény is – fűzi hozzá.

Találkoztunk egy nyugdíjas pedagógus házaspárral is, ők vidékiek, és rendszeresen az unokáknál töltenek néhány napot.

– Nekem feltűnt, hogy az utca nevét olykor kötőjellel írva is látom. Ami arra utal, hogy személynévből eredeztethető a névadás. S hallottam is olyan magyarázatot, hogy a Károlyi-uradalom intézője volt Farkas úr, akiről az utcát elnevezték – mondja az Újpestről „elszármazott” István bácsi. B. K.