Karácsonyi étkek egészségesen, olcsón, plusz kilók nélkül

  •  
  •  
  •  

A karácsonyi időszak a szeretet mellett a finom étkek ünnepe is. Fontos, hogy az ünnepi ételsor finom legyen, de ha emellett még egészséges, pénztárcakímélő és nem hagy hosszú távú nyomot testünkön néhány plusz kiló formájában, akkor az igazi ajándék. Ehhez ad tanácsot dietetikus szakértőnk
Lettner Annamária.

Ismerkedjünk meg a rostokkal!

A rostok jótékony hatással vannak szervezetünkre. Segítik az emésztést, probiotikus hatással bírnak. Rendszeres használatuk mellett kialakul a belek optimális működése. Segítik az epesavak kiürítését. Vérnyomás, vércukor és vér-zsírszint csökkentő hatásuk van. Megkötik a toxinokat, lúgosítják a szervezetet, bioenergiát biztosítanak. Mindezen hatásukkal számos betegség kockázatát csökkentik.

A rostok felhasználásának további örvendetes következménye, hogy nem gyarapodunk fölösleges zsírpárnákkal az ünnepek alatt. Az ünnepi bevásárlás alkalmával kerüljenek rostok is a kosárba: búzacsíra, búzakorpa, zabkorpa, lenmagpehely, árpapehely, zabpehelyliszt, teljes kiőrlésű búzaliszt.

Ételeink elkészítésénél felhasznált rostok nem változtatják meg az ételek ízét, állagát, viszont sokkal egészségesebbé és laktatóbbá teszik azokat. Felhasználásuk egyszerű, csupán hozzáadunk néhány kávéskanálnyit az alapanyagokhoz.

Rántott ételek

A lisztbe tegyünk 2 kávéskanál zabkorpát. A tojáshoz adjunk 2 kávéskanál tejfölt vagy 1/2 dl tejet és 1 kávéskanál zabpehelylisztet. A morzsát 2 kávéskanál búzakorpával, búzacsírával és lenmagpehellyel gazdagítsuk. Ha kétszer forgatjuk meg a rántani kívánt ételt a tojásba, majd a morzsába, akkor finom, laktató bundájú rántott szeleteket kapunk. Az ünnepi asztalra bátran tegyünk rántott zöldségeket is: karfiolt, zellert, sütőtököt, cukkinit, padlizsánt, hagymát, brokkolit. A rántott zeller íze meglepően hasonlít a rántott haléra.

Próbálják ki!

Fasírt

Fasírt készítésekor zsemle helyett használjunk részben vagy egészben árpapelyhet, továbbá tegyünk bele 2 kávéskanál búzakorpát, zabkorpát és lenmagpelyhet.

Fűszerezzük zöldfűszerekkel: zöldpetrezselyemmel, zellerlevéllel, metélő hagymával, újhagymával, vagy póréhagyma vágott zöldjével. Az ételeket nem csak rostokkal, zöldségekkel is gazdagíthatjuk: az egybesült fasírt nyers maszszájához keverhetünk reszelt répát, krumplit, zellert, de kukoricát vagy borsót is. Az apróra vágott gomba, csemegeuborka, póréhagyma is különleges zamattal dobja fel a megszokott vagdaltat. 

Majonézes saláták

Egészségesebb a majonézes burgonyasaláta, ha a majonézbe teszünk 2 kávéskanál zabpehelylisztet. Tetejét díszíthetjük magokkal és friss zöldfűszerekkel.

Sütemények

A mákos, diós, gesztenyés, almás, lekváros süteményeket is dúsíthatjuk rostokkal, ha 2 kávéskanál búzacsírát, zabkorpát és lenmagpelyhet teszünk a töltelékbe.

Fontos, hogy a rostok fogyasztása mellett megfelelő mennyiségű folyadékot vigyünk be szervezetünkbe! Igyunk legalább napi 2 liter, nem cukrozott folyadékot!

Egészséges karácsonyt!

U. N.