Mértékadó tanulmány szerint 90 százalék felett az orosz vakcina hatékonysága

  •  
  •  
  •  

Az elmúlt hetekben komoly vita bontakozott ki az orosz fejlesztésű oltásról, mivel a hatóanyagról mértékadó szaklapban nem jelent meg publikáció. Mostanáig.

A The Lancet tudományos folyóiratban tanulmányt közölt a Szputnyik-V-ről, mely szerint a vakcina hatékonysága a tünetes koronavírus-fertőzéssel szemben 91,6 százalékosírja a Politico cikkére hivatkozva a 24.hu.

Az időközi eredmények 20 ezer ember beoltása után születtek meg, ez a klinikai kutatás harmadik fázisa.

A vakcina két dózisos, az első dózis beadása után a szakértők azt találták, hogy 21 nappal később 16 tünetes beteg volt a vakcinás csoportban, míg 62 a placebo csoportban. A vakcinázott csoportban nem volt közepes és súlyos eset sem.

A kutatásban 2144 60 év fölötti személy is szerepelt, náluk 91,8 százalékos volt a vakcina hatékonysága a tünetes betegségre nézve. Ez azért fontos, mert az egyik legvitatottabb kérdés számos oltás esetében éppen az, hogyan reagálnak rá az időseb emberek.

Az orosz oltóanyag a brit AstraZenecához hasonlóan úgynevezett adenovírus vektorvakcina. Ez azt jelenti, hogy egy másik, betegséget nem okozó vírus, mint hordozó beviszi a szervezetbe a célvírus genetikai információjának egy részét, és erre reagál a szervezet. Önmagában csak mozdonyszerűen, vektorként beviszi a testbe a vizsgált vírus egy részét kódoló nukleinsavát a sejt belsejébe.

A mostani vizsgálat egyelőre azt mutatta meg, milyen arányban akadályozza meg az oltás a tünetek kialakulását, erre jött ki a 90 százalék feletti eredmény. A további kutatások arra is keresik majd a választ, mennyire hatékony a vakcina a fertőzés meggátlásában.

A Szputnyik-V-t az OGYÉI már engedélyezte hazánkban, az első, 20 ezer ember beoltására elegendő szállítmány kedden érkezett meg az országba.

, , , ,